U subotu, 20. lipnja 2026., u crkvi Minoritenkirche u Kölnu s početkom u 12:30 dvadeset i četvero prvopričesnika iz HKM Köln prvi put je blagovalo s oltara Gospodnjeg.
Misno slavlje predvodio je župni vikar dr. fra Ivan Režić u koncelebraciji sa župnikom fra Vukom Buljanom i don Ivicom Stipićem, svećenikom đakovačko-osječke nadbiskupije. U prigodnoj homiliji fra Ivan, oslanjajući se na evanđeoski ulomak o najvećoj zapovijedi ljubavi, istaknuo je da „primjer zakonoznanca pokazuje da nije dovoljno poznavati Zakon. Ljubiti (agapan), znači činiti nešto za nekoga bez interesa, žrtvovati se, darivajući svoje vrijeme i talente koje nam je Bog darovao. Suprotnost ljubavi je sebičnost, kada nešto želimo samo za sebe. Isus Krist, koji će domalo sići u vaša mala, nevina i lijepa srca, nikada nije učinio ništa iz sebičnosti. On stvara i čini sve iz ljubavi, po ljubavi i u ljubavi. Dokaz tome je i najuzvišeniji sakrament euharistije u kojem ostaje s nama i sjedinjuje sa svakim od nas čineći naše siromašno srce uzvišenim i lijepim“.
Za uređnej crkve, skladno odvijanje pozdrava, recitacija i prinosa darova – zauzela se vjeroučiteljica s. Renata Rappi, koja je i pripremala djecu za sakrament prve pričesti, s. Bora Marki, a u izradi dekoracija i uređenju crkve sudjelovali su i drugi župljani.
Tijekom misnog slavlja pjevao je župski zbor pod ravnanjem Antonije Knoll te Mijom Bilić-Pavlinović.
Na koncu slavlja, nakon uručenja prigodnih darova svećenicima i časnim sestrama, župnik fra Vuk zahvalio je svima zaslužnima za organizaciju ovoga važnog događaja te uputio čestitke prvopričesnicima, njihovim roditeljima i rodbini.
Vanjska proslava nastavila se za mnogim obiteljskim stolom u slavljeničkom raspoloženju.
tekst: Ante Vidošević
foto: Ivana Ćurić















